Білоруський сайт Legalize Belarus, заблокований владою, відновлює роботу за новою адресою. Голодування матерів ув’язнених за зберігання канабісу білорусів залишилось без результату – МВС у Білорусі продовжує наполягати на покаранні за дрібку конопель, як за вбивство.
Домен Legalize.by зник з доступу світової мережі Інтернет минулого тижня. Засновник сайту Пятро Маркєлов отримав відповідного листа з Міністерства інформації РБ: “Інформуємо, що у відносинах інтернет-ресурсу legalize.by, власником якого ви є, Міністерством інформації, як повноважним державним органом, прийнято рішення про обмеження до його доступу. Вказаний інтернет-ресурс буде недоступний користувачам інтернету на території Білорусі”. Документ підписано міністром інформації РБ Александром Карлюкевичем.
Як повідомив Конопляній Правді Пятро Маркєлов, таке рішення стало наслідком листа з Міністерства внутрішніх справ про наявність на ресурсі “пропаганди вживання марихуани”.
“На сайті ми розміщували інформацію про наші заходи і їхні згадки у медіа, англійською мовою. Сайт у першу чергу орієнтований на міжнародну аудиторію. Тому це блокування, ініційоване МВС, спрямоване на те, щоб залякати нас, показати, що “нас не люблять” і за нами спостерігають”, повідомив Маркєлов. “МВС – найвпливовіше силове угрупування в країні та майже єдиний державний орган, який різко виступає проти змін до статті 328. Вони зацікавлені в тому, щоб продовжувати отримувати фінансування на пошук та притягнення до кримінальної відповідальності споживачів наркотиків і не руйнувати корупційні схеми поставок і поширення контрольованих речовин.
З 27 квітня по 20 травня проходило голодування групи матерів засуджених за статтею 328 Кримінального кодексу РБ. Вони вимагали особистої зустрічі з президентом Лукашенко, внесення змін до кримінальної статті та перегляду справ засуджених. Акція результатів не мала, в адміністрації президента повідомили в черговий раз, що “зміни готуються”.
Cьогодні найпоширеніший вирок за статтею 328 – вісім років за частиною 3, обіг речовин з наміром збуту у складі групи осіб, говорить Маркєлов. Це для споживачів, які покурили в компанії. Дрібним “закладчикам” можуть дати 12 років, навіть неповнолітнім, навіть якщо прибутку не було.
11 травня Рада Міністрів РБ справді спрямувала до парламенту проект змін до кримінального кодексу, там передбачаються незначні зміни у статтю 328. Зокрема, зменшення нижньої планки покарання по другій і третій частинам на два роки: до 3 та 6 років позбавлення волі. А також заміна конфіскації майна (як додаткової міри, що може бути застосована разом з обмеженням чи позбавленням волі) на штраф. Лідер руху Legalize Belarus Петр Маркєлов вважає, що ці зміни ніяк не вплинують на ситуацію, а можуть лише її погіршити.
“За новим законом споживачів зможуть додатково наказувати штрафом, який завжди можна стягнути, на відміну від майна, якого у молодих людей може просто не бути. Людей, як саджали на 8 років за передачу косяка по кругу, так і будуть саджати, тільки тепер вже на 6 років. Перегляду справ не буде”, – повідомив Маркєлов.
Як повідомляє Belta.by, що 22 травня Лукашенко мав зустріч з міністром внутрішніх справ РБ, де вимагав “суворо диферинціювати відповідальність споживачів та постачальників наркотиків”. У відповідь очільник МВС заявив, що “жорсткі заходи дозволили значно знизити рівень наркозагрози у Білорусі”,
Зараз проблема неадекватного покарання за зберігання без мети збуту заборонених речовин широко обговорюється у незалежних медіа. Майже щодня публікується матеріал про черговий несправедливий суд або історія людини, що відсиділа за статтею 328. Активісти і правозахисники не припиняють збір підписів під петицією он-лайн та готують аналітичний документ з обгрунтуванням необхідності реформи державної політики щодо наркотиків, триває і інформаційно-освітня кампанія для суспільства, повідомив лідер Legаlize Belarus.